Sadržaj
Planinarenje i alpinizam

Hrvatska je sa svojim prirodnim obilježjima pravi raj za ferratanje. Stoga ne čudi, što je penjanje feratama posljednjih godina, sve popularnija planinska aktivnost.
Ferrata je osiguran penjački put koji je toliko strm ili izložen, da ga treba zaštititi čeličnim sajlama. Uz odgovarajuću opremu, ferate zahtijevaju posebno snagu ruku, jer se na najizloženije dijelove mora i popeti.
Razvojem ferratanja, ferate postaju sve dostupnije i prosječnim planinarima, zbog čega su se posljednjih godina uvelike proširile.
Najpopularnije feratte u Hrvatskoj
Ferrate u Hrvatskoj razlikuju se jedna od druge po zahtjevnosti, tako da je daleko od važnosti koje ćete ferrate izabrati. Njihova težina procjenjuje se prema austrijskoj ljestvici i označava se slovima od A do G, pri čemu:
- Ocjena A znači lagana ferata; u ovu skupinu spada većina zahtjevnih zaštićenih planinarskih staza u našoj zemlji, pa ne zahtijeva pričvršćivanje pribora za samoosiguranje, a sajla je više za povremeni oslonac.
- Ocjena B znači lakšu feratu pogodnu za sve početnike; obično se radi o strmom i eksponiranom terenu koji je opremljen svim sigurnosnim komponentama.
- Ocjena C označava “pravu” ferratu, gdje je teren strm i mjestimično blago povišen; ovdje je potrebna snaga ruku, ali to je ipak napor koji prosječan planinar može podnijeti.
- Ocjena D već označava kategoriju teških ferati; ovdje već možemo naići na klinove i čelične sajle, što zahtijeva snagu u rukama i nešto penjačkog iskustva.
- Ocjena E označava kategoriju teških sportskih ferati, gdje se također traži penjačko iskustvo; teren ima nekoliko dužih prevjesa pa je potrebna dobra fizička spremnost.
- Ocjene F i G označavaju najtežu feratu koja je pogodna za iskusne penjače, jer je osim penjačke vještine potrebna i veća snaga ruku i izdržljivost; ove ferate su vrlo rijetke i ne postoje u Hrvatskoj.
Tek nakon što ste provjerili težinu ferate, odaberite onu koja vam najviše odgovara. Kako bismo olakšali odluku, odabrali smo neke od najpopularnijih ferati u Hrvatskoj i Sloveniji, koje će zadovoljiti i početnike i zahtjevne penjače.
Feratta na Hvaru
TEŽINA: A/B, B/C
Via ferrata vodi se južnom stranom brda i najvišeg vrha Hvara, Sv. Nikole je u okomitom stubu, što znači da je cijeli dan na suncu. Penjati se može tijekom cijele godine, samo što je ljeti zbog visokih temperatura to moguće rano ujutro i tek nakon šest sati poslijepodne. Postoje tri rute ferate, od kojih za početni dio možete izabrati jednu od dvije varijante, lakšu Via Avalon (A/B) ili težu Via Mirko ( B/C). Njegova posebnost je 40 metara dug most koji će vas dočekati na kraju ferate prvog dijela Via Mirka. Proteže se preko ponora dubokog oko 80 metara.
Feratta na Čikolu
TEŽINA: B, B/C
Na samom početku ferate, kao nagrada, dobiva se jedan od najljepših vidika na kanjon rijeke Čikole. Njena početna težina je veća, jer se prelazi preko kamenih dosta izloženih ploča, iznad jako izloženog grebena. Kada se savlada spomenuti spust, slijedi lakši dio ferate koja vodi prema sve užem kanjonu, na kraju kojeg se nalazi mali uski prirodni tunel. Težina te ferate je “B”. Da bi se izišlo na višu razinu kanjona, treba savladati još jedan osigurani vertikalni uspon. Ovaj dio ferate, od najniže njene točke do izlaska na ovu policu ima težinski faktor “B/C”. Unastavku obilaska očekuje vas manje zahtjevna staza.
Feratta na Dinari
TEŽINA: C, C/D
Jedna od najljepših hrvatskih ferata nalazi se na Dinari, najduža, a mnogi će reći i najljepša ferata u Hrvatskoj, ujedno jedna od najvećih u Europi. O ovoj ferati najbolje govori podatak da joj je ukupna dužina 1700 metara, a prelazi se visinska razlika od 1000 metara. Zapravo se sastoji od dvije ferate, “Devet kula” i “Vijetar s Dinare”, dobro opremljene, izuzetno atraktivne. Ocjena C/D!!! 1000m visinske razlike i 1700m dužine!
Feratta na Kalniku
TEŽINA: C/D
Put je vrlo zahtjevan i spada u penjačku kategoriju C/D (zahtjevno/teško). Dugačka je 60 metara i svladava visinsku razliku od 40 metara te se na vrhu spaja s planinarskom stazom koja vodi preko Sedam zubi. Svi koji žele proći klinčanim putom moraju obavezno imati planinarsku i penjačku opremu.
Feratte na Grančišče, Mojstrana
TEŽINA: A/B ili C, C/D
Via ferrate vodi dvije rute. Ona lakša, Aljaževa pot, ima A/B ocjenu težine i pogodna je za sve koji tek kreću u svijet ferate. Ona teža, staza Mojstranška veverica, težine C, na nekim dionicama i C/D, zadovoljit će i najzahtjevnije penjače. Obje ferate duge su 250 m, sa 180 m visinske razlike. Obje se rute isprepliću, pa se može ići od teže prema lakšoj, a bez obzira koju odaberete dočekat će vas minijaturna kopija Aljaževe kule i izuzetan pogled na okolne planine.
Feratta na Lisco, Cerje
TEŽINA: B/C + D/E
Od parkirališta do polazišta ferate ima 20 minuta hoda. Via ferrata je lijepo razbacana i malo teža na kraju – ocijenjena je B/C težinom, zadnja dionica D/E. Podijeljena je na pet dijelova, odnosno poteza, koji su povezani stazama. Posebnost mu je što sa svakog težeg dijela možete sići i usput ga obići. Na vrhu je drvena klupa s koje se pruža izuzetan pogled na Posavje, a nekoliko minuta dalje možete prošetati do Tončkovog doma.
Feratta Češka koča, Zgornje Jezersko
TEŽINA: D + D/E
ova Ferata se smatra jednom od težih, stoga je posjetite samo kada imate dovoljno znanja i iskustva i, naravno, snage u rukama. Težina joj je D, a u jednom dijelu čak D/E. U prvom dijelu je teže, zatim je mala pauza i najteži prevjesni dio s E ocjenom, dok gornji dio više nije tako težak. Na kraju ste nagrađeni prekrasnom Češkom kućicom u kojoj možete nešto dobro pojesti i popiti.
Koja oprema vam je potrebna za ferrate?
Za uspone na odabrane ferrate obavezna je odgovarajuća sigurnosna oprema, koja se uvijek provjerava prije uspona. Komponente zaštitne opreme su:
• Samoosiguravajući set, koji ima dvije stezaljke na rastezljivim trakama, koje služe za pričvršćivanje na čeličnu sajlu. Set osigurava jednostavno i sigurno kretanje po feratama, jer sprječava padove u slučaju poskliznuća.
• Pojas za penjanje, koji je namijenjen za zaštitu tijekom uspona via ferrate, a koristi se zajedno sa priborom za samoosiguranje. Pojas mora što bolje pristajati uz tijelo, stoga je njegova veličina iznimno važna.
• Kaciga koja pruža učinkovitu zaštitu glave u slučaju klizanja ili padanja kamenja. Na ovom mjestu nije suvišno naglasiti da je za zaštitu glave potrebno odabrati kvalitetnu kacigu odgovarajuće veličine.
Naravno, ne zaboravite na kvalitetnu planinarsku obuću i rukavice koje će feratu učiniti još ugodnijom i sigurnijom.